Mikołajki w mieście Mikołaja Kopernika..

Mikołajki w mieście Mikołaja Kopernika..

            Dnia 6 grudnia 2017 r. klasa 4 a z okazji Mikołajek udała się na wycieczkę do Torunia. W pierwszej kolejności uczniowie pokłonili się Mikołajowi Kopernikowi, a następnie odwiedzili Żywe Muzeum Piernika. Tam przenieśli się do średniowiecza i wzięli udział w interaktywnym pokazie. Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali rytuały związane z wypiekiem piernika, a następnie sami przygotowali ciasto, które po wypieczeniu wzięli na pamiątkę do domu. Uczniowie poznali nie tylko sposoby wypieku piernika, ale również staropolską gwarę, dzięki czemu poznanie historii stało się prawdziwą przygodą .

W dalszej kolejności czwartoklasiści wzięli udział w seansie w planetarium pt. ,,Wirująca Ziemia". W wygodnych fotelach obserwowali niebo i poznali podstawowe informacje związane z ruchem wirowym i obiegowym Ziemi, zjawiska dnia i nocy oraz pór roku. W przystępny sposób zobaczyli jak zmienia się niebo, jaki jest układ gwiazd i jaka rolę spełnia Gwiazda Polarna. To spotkanie to była znakomita lekcja przyrody.

Uczniowie odwiedzili również jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Staromiejskim, do którego prowadziły dwie bramy w bajkowym klimacie.

Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie bawili się doskonale, wprowadzeni w świąteczny nastrój i w dobrych humorach wrócili do domu. Mam nadzieję, że tegoroczne Mikołajki na długo pozostaną w naszej pamięci Smile

Jolanta Kowalczyk