PORADNIK DLA PIERWSZOKLASISTÓW

PORADNIK DLA PIERWSZOKLASISTÓW

Pierwsze dni w szkole mogą być bardzo stresujące dla wszystkich, ale są to szczególnie trudne chwile dla Was - pierwszoklasistów.

Kto z kim przestaje...

Nowa szkoła to również nowi znajomi. Najważniejsi są ci z Twojej klasy, bo to z nimi będziesz uczestniczył w codziennych lekcjach. Nie bój się ich - to są tacy sami wystraszeni ludzie jak Ty, nawet jeżeli zgrywają "twardzieli". Nie wstydź się zagadać do nich, ale też nie przesadzaj z wylewnością - przecież ich jeszcze nie znasz. Na początek najlepiej wypatrzyć kilka osób, które przynajmniej wizualnie Ci się podobają, wydają Ci się najbardziej do Ciebie podobne . Najważniejsze, to być sobą. Sztuczność bardzo szybko wyjdzie na jaw, a Wasza znajomość trwać będzie przez długie trzy lata gimnazjum. Nie staraj się na siłę przypodobać, ale też nie krytykuj nikogo i nie oceniaj z góry. Dobrze jest jak najwcześniej wymienić się numerami telefonów i gadu-gadu. Przydadzą się chociażby po to, żeby spytać o zadanie domowe.

Już w pierwszym miesiącu Twoja klasa będzie miała zajęcia integracyjne, na których wychowawca oraz pedagog będą pomagali Wam w poznaniu się między sobą, a następnie w pogłębianiu relacji. Planujemy również rajd integracyjny.

Jak zapewne wiecie od starszych uczniów, w naszym gimnazjum panuje studencka tradycja - otrzęsiny. Najczęściej są one połączone z dyskoteką. Jest to naprawdę świetna zabawa, przygotowywana przez koleżanki i kolegów z Samorządu Uczniowskiego.

Nauczyciel, też człowiek...

Warto jest aktywnie uczestniczyć w lekcjach, a przynajmniej słuchać ? ułatwi to późniejsze przygotowania do kartkówek, sprawdzianów i prac klasowych.

Nauczyciel na pewno nie jest Twoim wrogiem, nie obawiaj się prosić go o pomoc jeśli czegoś nie rozumiesz. Może się okazać, że jesteś jedną z wielu osób, która nie rozumie tematu, jednak nikt oprócz Ciebie nie odważył się spytać.

Kiedy nauczyciel pyta klasę, a Ty znasz odpowiedź ? nie zwlekaj, zgłaszaj się! Nawet jeśli popełnisz błąd, nie ma w tym żadnego wstydu, a pomyłka nie jest karana, o ile nie jest to odpowiedź na ocenę. Jeśli prowadzący lekcję zachęca Cię do zaprezentowania własnego zdania ? wykorzystaj to.

Zrób sobie przerwę!

Na przerwie wreszcie jesteś człowiekiem wolnym. Możesz zjeść kanapkę i odprężyć się przez kilka minut oraz nabrać sił do kolejnych zajęć... Ale uwaga! W szkole zabronione jest wychodzenie w tym czasie poza jej teren .

Przerwa jest też wspaniałą okazją na powtórzenie sobie materiału przed lekcją, jeżeli nie zrobiłeś tego w domu.

Czasami może Ci się zdarzyć fatalny dzień. Dobrze jest wtedy wygadać się komuś bliskiemu, ale jeżeli to nie pomaga, można przyjść do szkolnego pedagoga . Zapewniam Cię, że umiem słuchać i potrafię dyskretnie pomóc, jeśli tylko tego chcesz.

Uczeń bez jedynki, to jak żołnierz bez karabinu?

Jedynki się zdarzają, ale najczęściej z głupoty: za nieodrobione zadania albo ściąganie w czasie sprawdzianu. To ostatnie jest najboleśniejsze wtedy, kiedy to ktoś ściągał od Ciebie, dlatego radzę uważać.

Ale nie martw się. Tzw. "łatwe piątki" też się zdarzają i nauczyciele stawiają je często za różnego rodzaju prace dodatkowe oraz projekty i zadania zespołowe.

Każdy sprawdzian możesz poprawić, ale kartkówki niestety nie?

Warto się uczyć systematycznie, nie zostawiając wszystkiego na ostatnią chwilę.

W gimnazjum może być naprawdę fajnie! Nawiązujesz nowe przyjaźnie, które trwać mogą do końca życia. Uczysz się wielu nowych rzeczy. Poznajesz siebie lepiej i upewniasz się w tym, co chcesz robić w przyszłości i jakimi wartościami kierować się w życiu.

To czas nauki i zabawy. Naprawdę piękny okres w życiu. Niektórzy mówią nawet, że najpiękniejszy, dlatego trzeba go wykorzystać maksymalnie, jednak z rozsądkiem!

Życzę sukcesów wszystkim pierwszoklasistom!

Pedagog