Chemia

Turniej Wiedzy Chemiczno ? Ekologicznej

Turniej Wiedzy Chemiczno ? Ekologicznej

         W dniu 9 stycznia 2016 roku odbył się XX Turniej Wiedzy Chemiczno- Ekologicznej.

Naszą szkołę reprezentowała 18 osobowa drużyna. Każdy uczestnik musiał rozwiązać test. Do II etapu zakwalifikowało się aż 11 osób:

 Smile Markiel Julia klasa 3 d
 Smile Tur Szymon klasa 3 d
 Smile Galewska Beata , klasa 3 f
 Smile Czerwińska Kaja , klasa 3d
 Smile Krajnik Kamil, klasa 3f
 Smile Jaworska Patrycja, klasa 3e
 Smile Marciniak Zofia , klasa 3f
 Smile Woźniak Paweł , klasa 3f
 Smile Gralak Marta, klasa 3f
 Smile Zabielska Zuzanna, klasa 3f
 Smile Bagniewski Bartosz klasa 3e

Młodym Chemikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w II etapie.

XIX Turniej Wiedzy Chemiczno ? Ekologicznej W ZST w Grudziądzu

XIX Turniej Wiedzy Chemiczno ? Ekologicznej
W ZST w Grudziądzu

            W dniu 24 stycznia 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych odbył się I etap XIX Turnieju Wiedzy Chemiczno - Ekologicznej. Uczniowie grudziądzkich gimnazjów rozwiązywali test, aby wejść do finału.
Miło jest mi poinformować społeczność uczniowską, że naszą szkołę reprezentowało 8 osób, z czego 7 osób zakwalifikowało się do II etapu. W II etapie szkołę będą reprezentować następujące osoby:

  • Dubanowska Laura 3a
  • Śmigecka Marta 3a
  • Mazur Wiktor 3 d
  • Małecki Mateusz 3 d
  • Urawski Rafał 3d
  • Maliszewska Małgorzata 3e
  • Galewska Beata 2 f

Na uwagę zasługuje fakt, iż Wiktor Mazur  oraz Laura Dubanowska zajęli odpowiednio I i II miejsce wśród uczniów szkół gimnazjalnych.

 Serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie oczekujemy wysokich wyników podczas finału.

Gala laureatów konkursów przedmiotowych

Gala laureatów
konkursów przedmiotowych

            W dniu 11 kwietnia 2014 r w Auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu odbyła się Gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych.

Laureaci otrzymali statuetki oraz zaświadczenia zwalniające danej części egzaminu gimnazjalnego z rąk Kujawsko ?Pomorskiego Wicekuratora Oświaty oraz Zastępcy Wojewody Kujawsko ?Pomorskiego, a nauczyciele ?podziękowania.

WYKŁADOWCY Z CENTRUM CHEMII W MAŁEJ SKALI WYDZIAŁU CHEMII UM

WYKŁADOWCY Z CENTRUM CHEMII W MAŁEJ SKALI WYDZIAŁU CHEMII UMK
W GIMNAZJUM 7

            W dniu 16 maja 2013 r. na zaproszenie p. T. Węgielewskiego gościliśmy po raz pierwszy w naszej szkole wykładowców z Centrum Chemii w Małej Skali Wydziału Chemii UMK w Toruniu p. Dominikę Lipińską oraz p. Monikę Inczewską. Obie panie przygotowały wspaniałe warsztaty chemiczne dla uczniów naszego gimnazjum. W warsztatach uczestniczyło 133 uczniów z każdego poziomu klas. Uczniowie klasy I otrzymywali i badali właściwości poszczególnych składników powietrza, uczniowie klas II ? powtórzyli wiadomości z kwasów i wodorotlenków, a uczniowie klas III badali palność węglowodorów a także przeprowadzili destylację alkoholu.
            Sądzę, że taka forma prezentacji chemii przyjmie się w szkole a przedmiot ten nie będzie trudny i wszyscy uczniowie będą się go uczyć łatwo i przyjemnie oraz poznawać piękno chemii poprzez doświadczenia nie tylko wykonywane na lekcji, ale także w formie zabawy, której towarzyszy eksplozja pozytywnych emocji.

Mamy dwóch laureatów i finalistę z chemii

MAMY DWÓCH LAUREATÓW I FINALISTĘ Z CHEMII

Dnia 21 marca 2013 roku w Auli Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy odbył się Wojewódzki Przedmiotowy Konkurs z Chemii.

Miło jest nam poinformować, że dwójka naszych uczniów uzyskała tytuł laureata, a jeden finalisty Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

Uczniowie, którzy walczyli dzielnie do ostatniej minuty, pisząc równania reakcji i przeprowadzając skomplikowane obliczenia chemiczne, to:


Michał Strycharczyk kl. III e 
Tytuł Laureata z Chemii

Błażej Ziętarski kl. III e
Tytuł Laureata z Chemii

Amadeusz Abramowski kl. III g

Tytuł Finalisty z Chemii

Serdeczne Gratulacje i brawa dla Was i podziękowania dla wszystkich uczestników Konkursu Przedmiotowego z Chemii.

Tomasz Węgielewski

I etap XVII Turnieju Wiedzy Chemiczno  Ekologicznej

I etap XVII Turnieju Wiedzy Chemiczno – Ekologicznej
 
            Dnia 12 stycznia 2013 roku w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu, odbył się I etap XVII Turnieju Wiedzy Chemiczno – Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowało 11 osób w tym ośmioro uczniów zakwalifikowało się do II etapu, który odbędzie się 11 marca 2013 roku o godz. 15:30 w ZST.
 
I etap polegał na rozwiązaniu testu.
 
Do II etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:
 
1. Abramowski Amadeusz kl. III g
2. Dronka Daniel kl. III a
3. Gnutek Zuzanna kl. III g
4. Jakubowski Jeremi kl. III g
5. Stankiewicz Julia kl. III g
6. Strycharczyk Michał kl. III e
7. Ziętarski Błażej kl. III e
8. Żyła Daria kl. III a
 
Serdecznie Gratulujemy i życzymy sukcesów w II etapie konkursu

XVI Turniej Wiedzy Chemiczno  Ekologicznej

XVI Turniej Wiedzy Chemiczno – Ekologicznej
 
            W  dniu  12 stycznia 2012 roku w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu odbył się XVI Turniej Wiedzy Chemiczno – Ekologicznej. Turniej składa się z dwóch części: pierwsza część obejmuje rozwiązanie przez uczestników testu  składającego się z zadań zamkniętych i otwartych, a część druga będzie polegała na rozwiązaniu testu i wykonaniu zadań laboratoryjnych. Jednak do etapu drugiego ze wszystkich szkół gimnazjalnych może zakwalifikować się 20 uczestników. Miło mi jest poinformować, że nasze Gimnazjum będzie reprezentowało aż 10 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu drugiego, a są to następujące osoby:
 
• Piotr Błaszczyk kl. III g
• Artur Chrzanowski kl. III g
• Bartosz Przybysz kl. III g
• Aleksander Otłowski kl. III e
• Martyna Dobrolińska kl. III f
• Natalia Haleta kl. III f
• Dominika Grabowska kl. IIIf
• Inga Owczarek kl. III f
• Martyna Adamowicz kl. III f
• Kamil Kaźmierczak kl. III f
 
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom pierwszego etapu. Jednocześnie informuję, że II etap Turnieju odbędzie się 14 marca 2012 r godz. 15:00 w ZST w Grudziądzu.

ZAJĘCIA W CENTRUM CHEMII w TORUNIU

ZAJĘCIA W CENTRUM CHEMII
W MAŁEJ SKALI UMK W TORUNIU
 
            W dniu 19 grudnia 2011 roku odbyła się pierwsza wycieczka dla klasy I d do Torunia. Zajęcia w laboratorium odbyły się w salach dydaktycznych Centrum Chemii w Małej Skali UMK. Tematem przewodnim zajęć było podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy o rodzajach mieszanin i sposobach ich rozdziału z uwzględnieniem chromatografii. Uczniowie nie tylko odpowiadali na pytania prowadzącego, ale także wykonywali doświadczenia z krystalizacji, destylacji, sączenia itd. Następny wyjazd odbędzie się w marcu 2012 r. na Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, gdzie będzie można zwiedzić cały gmach Wydziału Chemii. Na razie można zobaczyć zdjęcia uwiecznione z tej imprezy naukowej.

ETAP WOJEWÓDZKI KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z CHEMII

ETAP WOJEWÓDZKI KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z CHEMII

            W dniu 6 grudnia 2011 r. w Gimnazjum Nr 3 w Grudziądzu odbył się etap rejonowy Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Nasze gimnazjum reprezentowały cztery osoby, jednak szczęście i zaszczyt rywalizacji z najlepszymi chemikami z województwa przypadł Oliwii Kosturkiewicz z kl. III e.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim!

Pokazy Chemiczne na UMK

Pokazy Chemiczne na UMK
 
         Dnia 14 maja b.r. grupa 45 naszych gimnazjalistów wraz z opiekunami uczestniczyła w pokazach chemicznych, które miały miejsce na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu pod hasłem "Chemia, która bawi i edukuje".
Prowadzący pokazy w bardzo ciekawy, często zabawny sposób wprowadzili młodzież w tajniki wiedzy chemicznej. Przy pomocy asystentów, czyli chętnych gimnazjalistów otrzymywali tlen, wodór, przedstawiali zapachy estrów, pokazywali spalanie metanu i efektowne żarzenie się boru.
Wszyscy byli pod dużym wrażeniem i wychodzili z pokazów z nadzieją i chęcią na kolejne spotkania.

Nasza chemiczka Monika Misztal zajęła 12 miejsce w Polsce!!!

Nasza chemiczka Monika Misztal zajęła 12 miejsce w Polsce!!!

         W dniach 6 i 7 marca odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego, który składał się z części teoretycznej i laboratoryjnej. Część teoretyczna polegała na rozwiązaniu zadań, natomiast część praktyczna miała na celu zidentyfikowaniu soli i mieszanin soli w probówkach (uczestnik nie wiedział, co znajduje się w danej probówce tzn. czy jest to sól pojedyncza czy mieszanina dwóch soli).

Monika Misztal została laureatką tego konkursu zajmując 12 miejsce w Polsce.

Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne są z Ciebie bardzo dumni. Jednocześnie życzymy Tobie wielu sukcesów – nie tylko chemicznych.

Monika Misztal laureatką XIII Edycji Konkursu "Wygraj indeks"

Monika Misztal laureatką XIII Edycji Konkursu "Wygraj indeks"

         W dniu 28 marca 2009 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej odbył się II etap XIII Edycji Konkursu „Wygraj indeks”, w którym Monika została laureatką.

Monika zapewniła tym samym sobie wstęp na wyższą uczelnię, będąc jeszcze w Gimnazjum.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zajęcia w Pracowni Dydaktyki Chemii UMK w Toruniu

Zajęcia w Pracowni Dydaktyki Chemii UMK w Toruniu

         Dnia 14 marca odbył się kolejny wyjazd na Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tym razem uczniowie Koła Młodego Chemika uczestniczyli w zajęciach w pracowni chemicznej.

         Uczniowie KMCh otrzymywali i identyfikowali gazy występujące w powietrzu oraz amoniak techniką chemii w małej skali (small-scale chemistry -SSC), która jest metodą innowacyjną w nauczaniu chemii.

         Zapraszam do galerii zdjęć z tych zajęć a niedługo kolejny wyjazd dla uczniów klas 1.

         Serdecznie dziękujemy panu dr Aleksandrowi Kazubskiemu – kierownikowi Pracowni Dydaktyki Chemii UMK za udostępnienie pracowni oraz za zaangażowanie w zajęcia i przygotowanie kart pracy dla uczniów naszego gimnazjum.