Fizyka

Z fizyką za pan brat

Z fizyką za pan brat

            Dnia 30 listopada 2017r o godz. 15.10 odbył się pierwszy szkolny konkurs z fizyki pod hasłem "Z fizyką za pan brat". Uczniowie oddziałów gimnazjalnych musieli zmierzyć się z zadaniami dotyczącymi wielu działów z fizyki w tym m.in.: ruchu i sił, energii, właściwości materii oraz elektryczności.

Wyniki:

I miejsce - Kacper Kozak z klasy IIID
II miejsce - Wiktoria Chruszczewska IIIC i Hubert Kwiatkowski IIID
III miejsce - Damian Siudowski IIIE

Zwycięzcom gratulujemy, pozostałym uczniom dziękujemy za udział w konkursie 

Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny

Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny

            W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich dnia 26 kwietnia 2017 r. w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odbył się Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny ,,Kosmos ? gdzie znajdziemy drugi dom??. Tematyka konkursu: ciała niebieskie w Układzie Słonecznym i poza nim a życie ziemskie (metody okrywania, badania obiektów, sposoby dotarcia do nich, kryteria wyboru obiektów, metody i sposoby tworzenia warunków do przetrwania i rozwoju życia na planecie lub księżycu). Każda szkoła mogła wystawić jeden lub dwa zespoły dwu ? trzyosobowe. Nie mogło tam zabraknąć naszych gimnazjalistów. Gimnazjum nr 7 reprezentowały dwie drużyny. Pierwszą drużynę stanowili uczniowie klas trzecich Marcin Putzkowski, Jakub Więckowski, Patryk Żuraw, druga drużyna - również reprezentanci klas trzecich Diana Szpejankowska, Wiktoria Kasper. Konkurs trzyetapowy. Wszystkie części odbyły się jednego dnia. W pierwszym etapie uczniowie (każdy indywidualnie) rozwiązywali pisemny test jednokrotnego wyboru, złożony z dwudziestu pytań. Wynik zespołu stanowił średnią liczbę punktów uzyskanych przez zawodników danego zespołu. Drugi etap polegał na wyszukaniu informacji na zadany temat. Suma punktów uzyskanych w pierwszym i drugim etapie, kwalifikowała zespół do etapu finałowego. W finale rywalizowało pięć najlepszych zespołów: Gimnazjum nr 2 Jankowice, Gimnazjum nr 3 z Grudziądza, Gimnazjum nr 2 z Grudziądza oraz dwie drużyny z Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Wszyscy finaliści odpowiadali jednocześnie na te same pytania. Zwyciężył zespół, który uzyskał największą liczbę punktów. Nasi gimnazjaliści czyli pierwsza drużyna Marcin, Jakub i Patryk zajęła drugie miejsce. Wygrała rywalizację drużyna Gimnazjum nr 2 z Jankowic, trzecie miejsce Gimnazjum nr 3, tuż za podium czyli 4 miejsce, druga drużyna Gimnazjum nr 7 (Diana i Wiktoria). Brawa dla Naszych ambitnych gimnazjalistów.

Konkurs ?Ścieżki Fizyczno ? Ekologiczne?

Konkurs ?Ścieżki Fizyczno ? Ekologiczne? organizowany jest od 2011 roku. Pomysłodawcą i organizatorem jest od początku p. Wojciech Olszewski ? nauczyciel fizyki w Gimnazjum nr 21 w Toruniu. Współorganizatorami są Dyrekcja Szkoły i nauczyciele przedmiotów przyrodniczych. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego. Od 2012 roku patronat nad konkursem sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko ? Pomorski Kurator Oświaty oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Uczniowie rywalizują w trzyosobowych drużynach o puchar przechodni Dyrektora Gimnazjum nr 21 i cenne nagrody dla siebie i swoich szkół. Zwycięskie gimnazjum otrzymuje puchar przechodni. W tym roku odbyła się VI edycja konkursu w którym uczestniczyła drużyna Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu ( skład Jan Jeschke, Szymon Tur i Adrian Reniecki).

Dnia 14 maja 2016 r. w Gimnazjum nr 21 im. Tony?ego Halika w Toruniu odbyła się kolejna edycja Wojewódzkiego Konkursu ?Ścieżki Fizyczno-Ekologiczne?. Do konkursu zgłosiło się dziesięć trzyosobowych drużyn. W komisji konkursowej zasiadły m.in.: p. dr hab. Beata Derkowska-Zielińska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, p. mgr Elwira Strzyżewską ? pracownik agencji reklamowej, nauczyciel przedmiotu sprzedaż produktów i usług reklamowych.

Konkurs składał się z trzech części:

- wykonanie i udokumentowanie doświadczenia z fizyki ( wybór doświadczenia - Czy powietrze atmosferyczne wywiera nacisk tylko z góry na dół?)

- przygotowanie pracy w formie filmu lub prezentacji w PowerPoint ?OZE to jest to!?

- rozwiązywanie zadań w formie testu z zakresu tematycznego konkursu tj. obejmującego podstawę programową z fizyki dla klas I, II, III gimnazjum oraz podstawowe zagadnienia z ekologii - test 20 pytań na 30 minut. Po pierwszej części testowej, Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu i dwie szkoły z Torunia i Lubrańca zajmowały pierwsze miejsce. Po ocenie doświadczeń i reklamy ?OZE to jest to!? Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu zajęło 4 miejsce w konkursie. Brawa dla Naszych gimnazjalistów.

 

Laureaci konkursu astronomicznego

          W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich dnia 4 kwietnia 2016 r. w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odbył się Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny ,,Planety i ich Bracia Mniejsi?. Tematyka konkursu: obiekty astronomiczne, które można obserwować na niebie gołym okiem oraz przez teleskop, czyli gwiazdozbiory, gwiazdy i ich gromady, mgławice, komety, planety i księżyce oraz sztuczne satelity Ziemi, meteory i inne oraz metody ich badania i kosmiczne misje badawcze. Każda szkoła mogła wystawić dowolną liczbę dwuosobowych drużyn. Nie mogło tam zabraknąć naszych gimnazjalistów.

Gimnazjum nr 7 reprezentowało siedem drużyn. Pierwszą drużynę stanowili uczniowie klas trzecich Mateusz Paluch i Szymon Tur, pozostałe pary reprezentanci klas trzecich i drugich Edyta Skiba i Mikołaj Krawiecki, Wiktoria Kasper i Filip Prusiński, Katarzyna Życzyńska i Marta Szczygieł, Wiktor Zieliński i Adrian Reniecki, Jakub Piątkowski i Julia Mioduszewska, Jakub Więckowski i Kamil Łazicki, . W pierwszym etapie uczniowie ( każdy indywidualnie ) rozwiązywali składający się z dwudziestu ośmiu pytań test. Suma uzyskanych przez członków drużyny punktów kwalifikowała ją do drugiego etapu. Nasi gimnazjaliści czyli pierwsza drużyna (Mateusz i Szymon) zajęła drugie miejsce po pierwszym etapie. Pięć najlepszych drużyn zakwalifikowało się do finałowej ustnej części. Zespoły odpowiadały na punktowane pytania. Po przeprowadzeniu serii finałowej zespół Gimnazjum nr 7 zajął pierwszą pozycję! Brawa dla Naszych gimnazjalistów. Drugie miejsce zdobyła drużyna Gimnazjum nr 3, a trzecie Gimnazjum nr 8. Brawa dla Naszych ambitnych gimnazjalistów.

 

Konkurs astronomiczny

Konkurs astronomiczny

            W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich dnia 9 kwietnia 2015 r. w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odbył się Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny ,,Niebo Gwiaździste Nad Nami??. Tematyka konkursu: obiekty astronomiczne, które można obserwować na niebie gołym okiem oraz przez teleskop, czyli gwiazdozbiory, gwiazdy i ich gromady, mgławice, komety, planety i księżyce oraz sztuczne satelity Ziemi, meteory i inne zjawiska zachodzące w ziemskiej atmosferze. Szczególną uwagę zwrócono w tym roku na barwy światła docierającego do obserwatora na Ziemi, a także umiejętność posługiwania się obrotową mapą nieba. Każda szkoła mogła wystawić dowolną liczbę dwuosobowych drużyn. Nie mogło tam
zabraknąć naszych gimnazjalistów.

Gimnazjum nr 7 reprezentowało dwanaście drużyn ? uczniowie klas pierwszych i drugich. W pierwszym etapie uczniowie ( każdy indywidualnie ) rozwiązywali składający się z dwudziestu pytań test. Suma uzyskanych przez członków drużyny punktów kwalifikowała ją do drugiego etapu. Nasi gimnazjaliści czyli drużyny Katarzyna Życzyńska i Marta Szczygieł, Kinga Banaś i Patrycja Jaworska oraz Michał Kerner i Wiktor Błażejewicz zakwalifikowali się do dalszego etapu. Sześć najlepszych drużyn zakwalifikowało się do finałowej ustnej części. Zespoły odpowiadały na punktowane pytania. Po przeprowadzeniu serii finałowej zespół Gimnazjum nr 7 w składzie Katarzyna Życzyńska i Marta Szczygieł zajął drugą pozycję! Brawa dla Naszych gimnazjalistów. Na najwyższym podium znalazła się drużyna Gimnazjum nr 9 a na trzecim miejscu drużyna Gimnazjum nr 3.

Uczestnicy konkursu z siódemki:

1. Kinga Banaś IIe
2. Patrycja Jaworska IIe
3. Martyna Cukras IIe
4. Natalia Langowska IIe
5. Katarzyna Życzyńska IIe
6. Marta Szczygieł IIe
7. Katarzyna Polewka IIe
8. Edyta Skiba IIe
9. Mateusz Lewandowski If
10. Martyna Krause If
11. Aleksandra Jagła If
12. Ewa Starko If
13. Maciej Kaszubowski If
14. Mikołaj Krawiecki If
15. Wiktoria Dankwart If
16. Mateusz Halik If
17. Filip Prusiński If
18. Mateusz Turowski If
19. Kacper Ressel 1e
20. Jakub Więckowski 1e
21. Wiktoria Kasper 1e
22. Diana Szpejankowska 1e
23. Michał Kerner 2g
24. Wiktor Błażejewicz 2g

 

Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny

Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny
 
          W ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich dnia 28 lutego 2013 r. w auli gmachu I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odbył się Międzyszkolny Konkurs Astronomiczny "Tajemnice Układu Słonecznego". Konkurs obejmował swym zakresem wiadomości o ciałach Układu Słonecznego oraz jego powstaniu. Każda szkoła mogła wystawić dwie dwuosobowe drużyny. Nie mogło tam zabraknąć naszych gimnazjalistów.
 
         "Siódemkę" reprezentowała jedna drużyna w osobach Marcina Krawieckiego i Tomasza Pawlickiego. W pierwszym etapie uczniowie (każdy indywidualnie) rozwiązywali składający się z trzydziestu pytań test. Suma uzyskanych przez członków drużyny punktów kwalifikowała ją do drugiego etapu. Nasi gimnazjaliści zajęli trzecie miejsce po pierwszym etapie. Sześć najlepszych drużyn zakwalifikowało się do finałowej ustnej części. Zespoły odpowiadały na punktowane pytania.
 
Po przeprowadzeniu serii finałowej zespół Gimnazjum nr 7 utrzymał trzecią pozycję!
Brawa dla gimnazjalistów

Fizykę należy zrozumieć

Lubisz matematykę?
Złóż podanie do klasy z innowacją
„Fizykę należy zrozumieć”.

rok szkolny 2011/2012

„Fizykę należy zrozumieć” 

Klasa z innowacją

zaprasza

piątka na podaniu TAK

Trzy powody dla których warto uczyć się fizyki:

1. Nie będziesz miał problemu ze znalezieniem dobrej pracy. Zawody techniczne – inżynierowie, budowniczowie, konstruktorzy i inni specjaliści są dosłownie rozchwytywani i według wszelkich prognoz ta tendencja utrzyma się jeszcze długo.

2. Fizyka pozwala zrozumieć otaczający nas świat:

 dlaczego świeci Słońce, jak powstały gwiazdy, jak powstaje tęcza,
 jak działała samochód, telefon, telewizor, samolot, komputer itd
 dlaczego latają samoloty, pływają statki, krążą wokół Ziemi satelity, jak podgrzewa się jedzenie w kuchence mikrofalowej, jak działa lodówka, dlaczego świeci żarówka, jak działa aparat USG czy tomograf komputerowy…

3. Uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.

PS Nawet jeżeli nie będziesz po latach pamiętać ani jednego wzoru czy prawa fizycznego, to gimnastyka umysłu nie pójdzie na marne. A w końcu, jak powiadał jeden z filozofów: "myślę, wiec jestem".

Czego doświadczysz, co poznasz, w czym będziesz uczestniczył?

Na zajęciach fizyki będziesz mógł wszystkiego dotknąć i samodzielnie spróbować – doświadczyć . Wykorzystując proste przyrządy, zapoznasz się między innymi ze zjawiskiem rozszerzalności cieplnej ciał stałych i cieczy, przewodnictwa cieplnego metali i izolatorów. Za pomocą pryzmatu rozszczepisz białe światło na wielobarwną tęczę.

 

Dowiesz się, że przyspieszenie ziemskie działała jednakowo zarówno na kulkę ołowiu, jak i na piórko ptasie. Poznasz wykorzystanie praw fizycznych w życiu codziennym, np. jak podnieść samochód, jak wytworzyć prąd, jak działa układ hamulcowy samochodu itp. Będziesz brał udział w „Spotkaniach z fizyką” organizowanych przez Instytut fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wybierzesz się do obserwatorium astronomicznego przy ZST
w Grudziądzu, Piwnic pod Toruniem.

Koło Młodego Fizyka

Koło Młodego Fizyka adresowane jest do uczniów zainteresowanych fizyką, pragnących poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności. Głównym zamierzeniem Koła Młodego Fizyka jest przygotowanie uczniów do konkursów przedmiotowych z fizyki. Wyeksponowanie znaczenia wiedzy fizycznej w funkcjonowaniu przyrody i życia człowieka. Rozwijanie zainteresowań wiedzą fizyczną uczniów. Wdrażanie do samodzielnego uczenia się i zdobywanie określonych informacji z różnych źródeł. Stworzenie możliwości uzyskania przez uczniów oceny celującej na koniec roku szkolnego.

Uczęszczając na Koło Młodego Fizyka możesz dołączyć do grona laureatów Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki.

 Powrót 

{mxc::closed}