Historia

Żywa lekcja historii - „Wojowie i rycerze za czasów Piastów”

Żywa lekcja historii
„Wojowie i rycerze za czasów Piastów”

            23 kwietnia 2018 r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”. „Żywa lekcja historii” - „Wojowie i rycerze za czasów Piastów” okazała się dla uczniów bardzo interesująca. Pan Krzysztof Górecki i jego współtowarzysze zaprosili nas w podróż przez wieki. To zdobywanie wiedzy historycznej poprzez zabawę, kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali barwnych opowieści połączonych z prezentacją strojów, sztuk walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w ciekawej, bardzo dowcipnej formie.

Uczeń - widz - aktor

Dzieci były nie tylko widzami, ale również aktorami podczas tego historycznego widowiska. Jako widzowie dobrze się bawili i wykazali się dużą wiedzą o epoce wczesnych Piastów, a jako aktorzy poczuciem humoru, dużym zaangażowaniem w odgrywane role, a nawet siłą i zręcznością. Dumnie wcielali się w rolę rycerzy i paradowali w historycznych ubiorach.

Historyczne atrybuty

Podczas lekcji można było obejrzeć repliki historycznych rekwizytów, uzbrojenia, a nawet przymierzyć stroje z epoki. Dzięki barwnej i dowcipnej opowieści wszyscy przenieśli się na chwilę w odległe czasy średniowiecza oraz   mogli poczuć atmosferę panującą w średniowieczu wśród wojów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Taka aktywna lekcja historii bardzo się podobała uczniom, szczególnie młodszym.
Następna lekcja - dopiero za rok.

Żywa lekcja historii- pokaz rycerzy Chorągwi Komturstwa Gniewskiego

Żywa lekcja historii- pokaz rycerzy Chorągwi Komturstwa Gniewskiego

            Dnia 9.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii ? pokazie pt. ?Polska sarmacka. Husaria ? chluba oręża polskiego?w wykonaniu zespołu Teatru Historycznego: Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.Lekcja miała charakter spektaklu historycznego o charakterze edukacyjnym. Podczas godzinnego spotkania z Kasztelanem Krzysztofem Góreckim i jego rycerzami młodzież miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu na temat obyczajów polskiej szlachty, sztuki wojennej, uzbrojenia oraz sukcesów militarnych Rzeczypospolitej w XVII wieku.

Prowadzona żywym, barwnym, ?staropolskim? językiem gawęda była ilustrowana demonstracją strojów szlacheckich, zbroi i bogatego wyposażenia rycerza z tamtej epoki.Uczniowie poznali elementy polskiego stroju narodowego, tzw. stroju sarmackiego, uzbrojenie szlachcica, strój bojowy husarza oraz stroje i uzbrojenie wojsk autoramentu cudzoziemskiego ? muszkieterów i pikinierów. Zaproszeni do aktywnego udziału uczniowie mieli okazję przekonać się osobiście, jak skomplikowany był rytuał zakładania i noszenia stroju szlacheckiego, jak ciężko było poruszać się w pełnej zbroi i jakiej wprawy i siły wymagało posługiwanie się bronią krótką i na długim drzewcu.

Pokazowi towarzyszyły żywe reakcje uczniów i oklaski dla prowadzących oraz dla występujących koleżanek i kolegów. Tak przeżyta lekcja historii będzie z pewnością znakomitym uzupełnieniem i utrwaleniem wiadomości wyniesionych z tradycyjnych lekcji szkolnych i jednocześnie potwierdzeniem, że naukę historii można połączyć z zabawą.

Organizator ? Jolanta Kowalczyk

Jubileusz Szkoły- Dzień Patrona

Jubileusz Szkoły- Dzień Patrona

         Dnia 1 czerwca br. obchodziliśmy jubileusz - 10 rocznicę nadania naszej szkole imienia gen. Tadeusza ,,Bora? Komorowskiego. Z tej okazji odbył się uroczysty apel poświęcony patronowi szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pan Kazimierz Wach ? prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Toruniu,
Pan Paweł Puchalski ? prezes ŚZŻAK Koło w Grudziądzu,
Pani Barbara Dziemiańczuk ? prezes Związku Sybiraków w Grudziądzu,
Pan Przemysław Ślusarski ? Wiceprezydent Grudziądza,
oraz dyrektorzy grudziądzkich szkół ,klubów historycznych im AK, przedstawiciele wojska , policji oraz przyjaciele i sympatycy szkoły.

Podczas części oficjalnej sztandar nasze szkoły został odznaczony krzyżem Sybiru.
Część patriotyczną stanowił program artystyczny , który powstał na podstawie ,, Pamiętnika z powstania warszawskiego? M. Białoszewskiego. Uczniowie pokazali codzienność powstańców z perspektywy ludności cywilnej . Oddali w ten sposób atmosferę tych niezwykłych dni.
Widzowie mieli okazję obserwować , jak scenografia przedstawiająca przedwojenną stolicę zmienia się w ruinę , w której płoną jeszcze zgliszcze.
Po części patriotycznej nie zabrakło czasu na wspomnienia. Publiczność zgromadzona na sali mogła obejrzeć prezentację pt. ,, 1o lat z Borem ? i wysłuchać jubileuszowej piosenki,, Już 10 lat minęło? .
W tym dniu laureaci konkursów przedmiotowych nagrodzeni zostali pamiątkowymi statuetkami .
Mamy nadzieję ,że wszyscy miło spędzili ten ważny dla nas dzień i czekają nas piękne , kolejne jubileusze.

Podziękowania należą się uczniom , bez których zaangażowania i pracy nie udałoby się zrealizować tak wielkiego przedsięwzięcia:

Kinga Banaś kl. II e
Patrycja Jaworska kl. II e
Martyna Cukras kl. II e
Marta Cegłowska kl. II e
Bartosz Bagniewski kl. II e
Zofia Marciniak KL. II f
Beata Galewska kl. II f
Karol Wojtaś kl. III f
Kamil Zwoliński kl. III e
Małgorzata Maliszewska kl. III e
Marta Śmigecka kl. IIIa
Rafał Urawski kl. III d
Dawid Brzóskiewicz kl. III d
Bartosz Gołębiewski kl. III f
Weronika Łożyńska kl. IIIa
Filip Nehring kl. III d
Aleksandra Wójcik kl. IIIe
Zuzanna Bernacka kl. I c
Roksana Świder kl. I f
Mateusz Małecki kl. III d
oraz dziewczęta z chóru szkolnego.

Po uroczystości uczniowie z Klubów Historycznych im AK udali się wraz z p. Dariuszem Millerem na zwiedzanie Cytadeli a pozostali brali udział w imprezach zorganizowanych przez SU i nauczycieli wych. fizycznego. Był również czas na degustację jubileuszowego tortu.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie apelu: Jolanta Kowalczyk , Sylwia Remus, Iwona Karczewska ? Pokorska( dekoracja ), Adriana Nowacka i Maciej Gburczyk (muzyka ).

 

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Historii

            Dnia 9 marca br. w V LO w Toruniu odbył się etap wojewódzki Konkursu Przedmiotowego z Historii. Naszą szkołę reprezentowała Julia Markiel z kl. II d.

Miło mi poinformować, że Julia osiągnęła najwyższe laury zdobywając tytuł laureata .

Warto wspomnieć, że Julia była jedyną uczestniczką z Grudziądza i powiatu grudziądzkiego.

Serdecznie Julii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Konkurs przedmiotowy z historii - 23.10.2014

Konkurs przedmiotowy z historii

            Dnia 23.10.2014 r. odbył się etap szkolny Konkursu Przedmiotowego z Historii.

Udział w nim wzięło 17 uczniów. Do etapu rejonowego, który odbędzie się 8 .01.2015 r. zakwalifikowali się:

Smile Julia Markiel z kl. II d
Smile Marta Sobolewska z kl. III f
Smile Mateusz Kurkierewicz z kl. Id

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Nauczyciele historii

 

Międzyszkolny konkurs ?Grudziądz- moje miasto?

Międzyszkolny konkurs ?Grudziądz- moje miasto?

            Dnia 3 listopada br. odbył się etap szkolny Międzyszkolnego Konkursu ?Grudziądz- moje miasto?, organizowanego przez Młodzieżową Radę Miejską.

Do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 8 grudnia o godz. 12.00 w Auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego UMK, zakwalifikowała się Kaja Czerwińska z kl. II d.

Serdecznie gratuluję i życzę powodzenia w kolejnym etapie!

Jolanta Kowalczyk

Wieczornica Historyczna

Wieczornica Historyczna

            2 października w naszej szkole odbyła się wieczornica historyczna upamiętniająca bohaterów II wojny światowej, powstania warszawskiego, patrona naszej szkoły oraz członków polskiego Podziemia, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę. Naszą uroczystość otworzyli uczniowie klasy II e scenką pt. ?Mroczny czas?, dzięki której przenieśliśmy się na chwilę do tych niezwykle ważnych, ale i trudnych w naszej historii dni.

W ramach wieczornicy odbył się tradycyjnie konkurs recytatorski. W jury konkursy zasiedli: p. wicedyrektor G. Chochliuk, z ramienia Rady Rodziców- p. Bożena Polewka, p. pedagog- D. Korzeniewska, polonistka- p. Sylwia Remus oraz reprezentantka samorządu uczniowskiego.

I miejsce zajęła Julia Knak, II miejsce- Marta Śmigecka, na III pozycji uplasowała się Martyna Cukras.

Dziękujemy Panu Dyrektorowi, Rodzicom i Gościom za uświetnienie naszej uroczystości.

Organizatorzy:
Sylwia Remus, Sylwia Zwara

Konkurs historyczny Od Cierpienia Do Muzyki

Konkurs historyczny

            Nasza grupa składająca się z 6 osób (Zosia Dulemba, Natalia Lehman, Marta Derewicz, Karolina Skicka, Adrianna Chojnacka, Julia Nalaskowska) przygotowywała projekt, który ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o miejscach represji komunistycznych w latach 1944-1956. Jako że jesteśmy mieszkankami Grudziądza, głównym obiektem naszego zainteresowania stała się Państwowa Szkoła Muzyczna przy ul. Armii Krajowej 10, w której dawniej mieściła się siedziba PUBP (Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego). Nagrałyśmy krótki film na terenie Szkoły Muzycznej, w którym umieściłyśmy najważniejsze informacje dotyczące działalności PUBP w Grudziądzu. Zorganizowałyśmy również miejsce pamięci poświęcone Żołnierzom Wyklętym w Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Ponadto, 20 maja w tejże szkole z naszej inicjatywy odbył się konkurs recytatorski o tematyce powojennej. Przygotowałyśmy także ulotki, dzięki którym pobudzimy świadomość mieszkańców naszego miasta o czasach komunistycznych. Uważamy, że bardzo ważne jest to, aby pamiętać o tych, dzięki którym żyjemy teraz w wolnej, demokratycznej Polsce ? Żołnierzach Wyklętych.

Więcej o naszych działaniach można przeczytać na blogu od-cierpienia-do-muzyki.blogspot.com. Oprócz sprawozdań z przeprowadzanych przez nas akcji umieszczamy tam również wiele ciekawostek dotyczących lat powojennych.

Spotkanie z historią

Spotkanie z historią

            Dnia 25.03.2014 r. uczniowie klasy IIId wzięli udział w wykładzie "Polskie powstania narodowowyzwoleńcze w XIX w." Prelegentem był znakomity historyk i wykładowca ? mgr Jerzy Warnieło. Wykład odbył się w auli I LO w ramach Spotkań z historią u "Chrobrego".

Spotkanie było niezwykle ciekawe. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości dotyczące powstania listopadowego i styczniowego i spojrzeć na nie z innej , niecodziennej perspektywy . Była to również znakomita lekcja powtórzeniowa przed zbliżającymi się egzaminami gimnazjalnymi.

Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

            Dnia 21 marca br. młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w ,,żywej lekcji historii? przeprowadzonej przez Teatr Historyczny "Chorągiew Komturstwa Gniewskiego". Tematem lekcji była Historia Rycerstwa.

W interesujący i atrakcyjny sposób przedstawione zostały dzieje oręża w średniowieczu.

Uczniowie odbyli podróż w przeszłość i zaznajomili się z dawnymi obyczajami , bronią , uzbrojeniem oraz słownictwem . Podczas zajęć wykorzystane zostały różnorodne metody, takie jak: pogadanka, pokazy i ćwiczenia. Warto wspomnieć, że uczniowie brali aktywny udział w zajęciach . Mieli okazję założyć szaty i zbroje rycerską oraz strzelać z kuszy .

Atmosfera zająć była bardzo przyjazna i i miała charakter pouczającej zabawy. Mam nadzieję, że uczniowie dobrze się bawili , a przy okazji utrwalili wiedzę historyczną i poszerzyli o nowe zagadnienia.

Laureatka z historii

Laureatka z historii

Dnia 23 stycznia br. odbył się etap wojewódzki Konkursu Przedmiotowego z Historii.

Miło mi poinformować, że Zuzanna Gurbin z kl. III e zdobyła tytuł laureata.

Zuzanno jesteśmy z Ciebie bardzo dumni i serdecznie gratulujemy wielkiego osiągnięcia 

Konkurs Przedmiotowy z Historii 2013

Konkurs Przedmiotowy z Historii

            Dnia 22 listopada br. odbył się etap rejonowy Konkursu Przedmiotowego z Historii.

Miło mi poinformować ,że nasza uczennica, Zuzanna Gurbin, zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 28 stycznia 2014 r. w Toruniu.

Serdecznie gratulujemy, życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

Wieczornica Historyczna 2013

Wieczornica Historyczna

            4 października w Gim. 7 odbyła się wieczornica historyczna poświęcona powstaniu warszawskiemu i postaci patrona szkoły ? gen. T. ?Bora? Komorowskiego. Wieczornicę zorganizowały: p. J. Kowalczyk i p. S. Remus. Zaproszono też członków grudziądzkiego oddziału Światowego Koła Armii Krajowej wraz z przewodniczącym koła- p. P. Puchalskim.
            Uczniowie wystąpili z prelekcją na temat powstania warszawskiego, koło teatralne pod opieką p. S. Remus przygotowało scenkę artystyczną pt. ?Mroczny czas?? montaż słowno-poetycki na podstawie twórczości K. K. Baczyńskiego- poety, który zginął w powstaniu warszawskim.
            W ramach wieczornicy odbył się również konkurs recytatorski, uczniowie prezentowali teksty poetyckie okresu wojny i okupacji. W jury konkursu zasiedli:
Pani Wicedyrektor ? Grażyna Chochliuk, reprezentantka społeczności uczniowskiej- Karolina Wiśniewska oraz polonistka z naszej szkoły ? Sylwia Remus.

 I miejsce w konkursie zajęła Julia Knak z klasy II f,
 II miejsce zdobyła: Zuzanna Gurbin z klasy III e,
 na III miejscu uplasowała się Alicja Materka z klasy III d.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!