Twierdza Grudziądz zdobyta..

Twierdza Grudziądz "zdobyta"..

            11 listopada 2017 roku świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania niepodległości.
Z tej okazji członkowie Klubu Historycznego im AK oraz uczniowie klasy IV a zwiedzili grudziądzką cytadelę -jeden z najwspanialszych zabytków militarnych w Polsce. Możliwość zwiedzenia grudziądzkiej twierdzy w Narodowym Dniu Niepodległości, to już tradycja.

            Po wyznaczonym do zwiedzania terenie mogliśmy poruszać się sami. Zwiedziliśmy bramy, raweliny, bastiony, chodniki: komunikacyjne, minowe i kontrminowe. Jednym z takich podziemnych chodników przedostaliśmy się z majdanu do sali kominkowej Bastionu III. Następnie weszliśmy na majdan Bastionu III do miejsca, w którym został pochowany jeden z pruskich bohaterów - obrońców twierdzy podczas wojen napoleońskich. Zwiedzaniu towarzyszyły pieśni patriotyczne, pokazy sprzętu i uzbrojenia, także broni zabytkowej.

            Czwartoklasistom najbardziej podobały się wozy bojowe oraz czołgi. Uczniowie mogli wejść do środka i zobaczyć na własne oczy ich wyposażenie. Wspólne wyjście gimnazjalistów z klubu historycznego zaowocowało również nowymi znajomościami i integracją. Klubowicze wspaniale spisali się w roli ,,opiekunów" swoich młodszych kolegów. Najważniejsze jednak, że godnie świętowaliśmy dzień patriotyzmu.

Serdeczne podziękowania kieruję do rodziców naszych uczniów, którzy wzięli udział we wspólnym zdobywaniu twierdzy :)

Jolanta Kowalczyk