Wigilia klubów historycznych im. AK - okręg Toruń

Wigilia klubów historycznych im. AK - okręg Toruń

            Dnia 15 grudnia 2017 r. członkowie Klubów Historycznych im. Armii Krajowej - Okręg Toruń wraz z opiekunami - prezesami spotkali się na wspólnej wigilii. Nasz klub był gospodarzem uroczystości. Wśród gości honorowych byli kombatanci z AK i NSZ: Prezes ŚZŻAK Okręg Toruń Pan por. Kazimierz Wach ,,Buk", Żołnierz Wyklęty i Honorowy Prezes naszego klubu Pan kpt. Stanisław Wierzchucki ,,Sęk", Prezesi Klubów Historycznych - Pani Aleksandra Jankowska i Pan Adam Grus, Prezes ŚZŻAK Koło w Grudziądzu Pan Dariusz Miller, członek ŚŻŻAK Pani Joanna Kowalska oraz wicedyrektor naszej szkoły Pani Marzena Stefaniak Holz.

Po oficjalnym powitaniu i życzeniach złożonych przez Panią Jolantę Kowalczyk wszyscy symbolicznie podzielili się opłatkiem. Następnie młodzież z naszej szkoły dała krótki koncert kolęd, co wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. W dalszej części gościom zaprezentowano film związany z obchodami wigilii podczas II wojny św. Wspólna wigilia przeplatała się opowieściami z przeszłości i wspólnym śpiewaniem kolęd. Życzenia służby Ojczyźnie młodym klubowiczom złożyli weterani p. Kazimierz Wach i Stanisław Wierzchucki. Prezes ŚZŻAK - Okręg Toruń por. Kazimierz Wach powitał w szeregach Związku i wręczył legitymację nowemu członkowi Związku Pani Alicji Rybińskiej.

To było spotkanie ludzi, którym na sercu leży umiłowanie naszej ojczyzny, szacunek do historii i tradycji oraz pamięć o tragicznych losach naszego kraju. Młodzież trzech klubów historycznych spotkała się z ,,żywymi świadkami historii", miała możliwość poznania się i integracji. Nasi uczniowie oprowadzili swoich nowych przyjaciół po Izbie Pamięci Narodowej i zapoznali z historią naszej szkoły.

Podziękowania składam p. Adrianie Nowackiej za koncert kolęd oraz p. Iwonie Karczewskiej za pomoc w organizacji uroczystości. Podziękowania należą się również członkom naszego Klubu Historycznego,bez których zaangażowania trudno byłoby zorganizować tak duże przedsięwzięcie. Klubowicze swoją postawą dali świadectwo współczesnego patriotyzmu.

Mam nadzieję, że ten piękny wieczór, wspaniała atmosfera i cudowni ludzie na długo pozostaną w naszej pamięci.

Serdecznie dziękuję wszystkim Gościom za przybycie, wspólny czas i rodzinną, świąteczną atmosferę.

Jolanta Kowalczyk
Prezes Klubu Historycznego
SP 8 Grudziądz